Ako som sa rozhodol zmeniť svoj spôsob života úplne od základov

Určite to poznáte. V živote človeka sa striedajú obdobia úspechov a pádov. Nepretržitý kolotoč, ktorý nás sprevádza počas celého života. Raz je človek hore a potom dole. Raz lieta v oblakoch a raz z tých výšin padá. Väčšie či menšie úspechy striedajú tvrdé pády.

 

” Nie je hanba spadnúť na zem, hanba je nepostaviť sa zo zeme! “

 

Áno. Krásne a pravdivé to slová, plne s nimi súhlasím. Ale musím však dodať, že s pribúdajúcimi rokmi sa zo zeme vstáva čoraz ťažšie a ťažšie. Čím je človek starší, tým má za sebou viac životných útrap. Je poobíjaný životnými ranami, vyčerpaný a znechutený. Koľko krát naberie silu, aby sa opäť postavil? A dokedy to zvládne? Je nejaká možnosť ťažkým životným ranám a pádom predísť?

 

Často až v ťažkých chvíľach človek premýšľa nad zmyslom života, nad ľudskými hodnotami, nad spoločnosťou a jej smerovaním. Nesplnené sny a túžby sa ľudom pripomenú a vybavia až na sklonku života. Vtedy zrazu chcú precestovať celý svet, tráviť viac času s rodinou a priateľmi, žiť zdravšie, napísať knihu, dopriať si luxusnú dovolenku… Zrazu. Prečo na naše túžby a sny nemyslíme priebežne každý deň?

 

“Ak nežijete a nepracujete pre svoj sen, tak žijete a pracujete pre sen niekoho iného.”

 

Svet a dianie sa nikdy nezastaví. Bolo by naivné si myslieť, že ak sa nezaujímam o svet ja, že sa svet nezaujíma o mňa. Veľký brat nikdy nespí. Ak nežijeme svoj život pre svoj sen, tak ho určite žijeme pre sen niekoho iného.

 

Sú naše nenaplnené životné sny niečo, o čom by sme mali začať premýšľať až za minútu dvanásť? Prečo ich vôbec odkladáme? Vieme čo bude zajtra? Ako vlastne ďalej? Kam kráčame? Žijeme správne? Zdravo? V akej spoločnosti? Môžem životnou zmenou dobehnúť premrhané roky života? A môže jeden človek zmeniť svet? Mám toľko otázok a nepoznám žiadnu odpoveď…

 

Pokúsili ste sa Vy niekedy zmeniť svoj život? Stať sa bohatým a zdravým? Podarilo sa Vám to? Fungujú Vám tie čarovné formulky a rady pre úspešný život? Mne zatiaľ nie. Kde robím chybu?

 

Bytie človeka (človečenstvo) tvoria štyri základné oblasti:

 

  • ZDRAVIE (telesné zdravie, duševné zdravie, telesná zdatnosť, sila, …)
  • POZNANIE (um, vedomosti, znalosti, zručnosti, …)
  • VZŤAHY (rodina, priateľstvá, medziľudské vzťahy, spoločenstvá, spolky, spoločnosť, …)
  • STATKY (peniaze, majetok, práca, príjmy, …)

 

Akúkoľvek ľudskú činnosť môžeme zaradiť do jednej zo štyroch základných oblastí ľudského života. Ak sa človek sústredí a rozvíja len jednú životnú oblasť, bez rozvíjania druhých, obyčajne sa mu pohodlný život skôr či neskôr naruší, niekedy až vybuchne. Ak sa niekto príliš venuje práci, bez potrebného oddychu, môže sa ohlásiť zanedbané zdravie. Na druhej strane, ak nevenujeme dostatočnú pozornosť príjmom, môžu nastať existenčné problémy. Pre udržanie životnej rovnováhy je preto potrebné rozvíjať všetky štyri oblasti ľudského bytia rovnomerne. Takto sa výrazne zníži, alebo sa úplne vymaže možnosť utŕžiť od života nečakané rany.

 

Dnes som sa opäť rozhodol dať svojej životnej zmene ďalšiu šancu. Po všetkých mojich predchádzajúcich (neúspešných) pokusoch zmeniť svoj život, znova vyrážam z bodu nula. Život sa so mnou zahráva a tak začínam od začiatku. No tentoraz začnem inak. Dnes je totiž deň, kedy som sa rozhodol zmeniť spôsob môjho myslenia a života úplne od základov…

 

Úloha pre mňa:

 

  • vytvoriť si záväzný denný harmonopis